آیا سرد کردن پس از اتمام تمرین بدنسازی ضروری است؟

آیا سرد کردن پس از اتمام تمرین بدنسازی ضروری است؟

پس از تمرینات بدنسازی شما نیاز به سرد کردن دارید که البته این خود بستگی به این دارد که تمرینات بدنسازی شما چقدر سنگین بوده است.

هنگامی که شما در حال تمرین هستید بدن شما میزان بیشتری خون پمپاژ میکند و ضربان قلب شما بیشتر شده و رگ هایی که خون شما را به ماهیچه می رساند باز می شوند و خون به درون ماهیچه ها یورش می برد.


در حین تمرینات بدنسازی ، وقتی شما ماهیچه ی خود را به حرکت در می آورید ماهیچه ی شما به پمپاژ خون کمک میکند و با هر انقباض خون به قلب باز می گردد، که فیزیولوژیست ها به این عمل قلب دوم میگویند.
اما هنگامی که شما ناگهان تمرین بدنسازی خود را متوقف می کنید در واقع قلب دوم خود را از کار انداخته اید و قلب شما هنوز همان مقدار از خون را پمپاژ میکند که در حال تمرین بدنسازی بوده اید ، در نتیجه بدون قلب دوم عمل گردش خون از ناحیه ی پایین تنه به بالا تنه به خوبی انجام نمی گردد. در نتیجه شما احساس سر گیجه ، ضعف و حالت تهوع دست خواهد داد که در آخر میتواند به احساس ضعف شدید ، بی هوشی و حتی سکته منجر شود – که سرد کردن مانع از بروز این وقایع میشود.

در واقع پس از تمرین بدنسازی سرد کردن باعث میشود ماهیچه ی شما پمپاز خون به قلب ادامه دهند و این موقعیت ایجاد می شود که سیستم قلبی عروقی شما به وضعیت عادی خود باز گردد.
به ندرت پیش می آید که کسی بعد از تمرین بی هوش شود چون وقتی شما احساس سر گیجه میکنید ناخودآگاه خواهید نشست و این به بازگشت خون به قلب شما کمک می کند .
به کار گرفتن عضلات در تمرین بدنسازی البته با شدت کم تر برای دقایقی ممکن است به ترمیم بافت عضلانی کمک کند. به این کار سرد کردن می گویند. سرد کردن می تواند به تخلیه مواد شیمیایی مضر عضلات که در حین تمرینات بدنسازی تولید می شود مانند لاکتات کمک کند و مواد مغذی بیشتری را به سمت عضلات بکشد و سرعت و کیفیت ترمیم بافت های عضلانی آسیب دیده در بدنسازی را بهبود ببخشد.

لازم به ذکر است که هنوز هیچ گونه مدرکی که نشان دهد سرد کردن به رشد عضلانی کمک میکند وجود ندارد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر به قسمت پشتیبانی مراجعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


سرزمین بدنسازی رد کردن